תרגילי עיניים

תרגילי עיניים

במהלך היום אנו מאמצים את השרירים בגוף בזמן ההליכה, בזמן הישיבה, בזמן האכילה וגם בזמן הבהייה במסך, בספר או בעיתון השכונתי. שרירי העיניים לא נחים כמעט לרגע, בזמן שאנו ממצמצים, בוהים או קוראים אנו מאמצים את השרירים שלנו גם ללא מודעות. בעידן המסכים שאנו חיים בו כיום, רובנו עסוקים במסכים הבוהקים שמולנו – במחשב, בסמארטפון, הטאבלט או הטלוויזיה במשך שעות רבות. ההרגלים הללו גורמים לעיניים להיחלש ולהתעייף ובכך מעלים את הסיכויים ללקות בבעיות הראייה הנפוצות. (כ – 50% מהאוכלוסייה סובלת מלקויות ראייה) לא אמרנו שהישיבה מול המסכים אינה מומלצת לגמרי ולקויות הראייה יכולות להיגרם גם על ידי קריאה בסביבה חשוכה מעט, קריאה מאומצת, קריאה במשך זמן רב ועוד. כמו לכל שריר בגוף גם שרירי העיניים זקוקים למנוחה לה הן זוכות בלילה.

במהלך השנים פותחו שיטות המאמנות את שרירי העיניים ובכך גורמות להן להתסגל בקלות יתרה לסביבה בה אנו שוהים. אך שרירי העיניים עדינים מאוד, ולכן צריך להפעילם בהדרגה. פעולת השרירים צריכה להתבצע לאט ובתדירות נמוכה עד להגמשתם. יש לצפות בימים הראשונים בתחילת התרגול להרגשה של כבדות, ולעיתים אף לכאבים בעיניים. כלי הדם מתרחבים ובלובן העין תופיע אדמומיות אך אל דאגה אלו הן תגובות טבעיות. הרפיות ועיסוי סביב העיניים יקלו על המצב כמובן שאפשר בנוסף להניח על העיניים רטיות קרות כדי לכווץ את כלי הדם ובכך לחסוך בכאבים מיותרים.

הבאנו לכם תרגיל מיוחד המתרגל את שרירי העיניים בעת ההסתכלות בכיוונים שונים.

תרגול כיווני המבט
בפעולה זו הראש נשאר יציב. הקפידו שלא לעצור את הנשימה:

שלב א': הניעו את העיניים בכיוון האנכי 3 – 6 פעמים.
שלב ב': הניעו את העיניים בכיוון אופקי 3 – 6 פעמים.
שלב ג': עכשיו הניעו את העיניים בכיוונים אלכסונים 3 – 6 פעמים בכל צד.
שלב ד': הניעו את העיניים בכיוון מעגלי 3 פעמים בכל צד.

מומלץ בעת תנועת העיניים להסתכל בחפצים המצויים בטווח הראייה.

בנוסף לכך,אנשים שראייתם מוגבלת מאוד כשהם בלי משקפיים, צריכים להתחיל את התרגול בתנועת העיניים סביב צורות ואובייקטים שהם יכולים לראות. אגב, בתרגול הם יגלו שהם מזהים יותר ויותר חפצים בשטח. תנועת הציור במבט צריכה להיעשות אחרי ההרפיה.